ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: ULAŞIM VE İLETİŞİM İHTİYAÇLARININ ZORLUK ÇEKMEDEN GİDERİLMESİ TEMEL PRENSİBİMİZ
banner36

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun düzenlediği iftar programında yaptığı konuşmada, “Bizim düşüncemizde hepimiz biriz, ayrımız gayrımız yok. Ortak noktamız ise Türkiye. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ulaşım hizmetlerine erişilebilirliğin bir hak olduğu anlayışını temel alarak ‘her adımda farklılıkları ortadan kaldıran bir ulaşım ağı oluşturmak’ vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu doğrultuda hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Engelli kardeşlerimizin bakımevlerine veya benzeri yerlere gerek kalmadan kendi aileleri yanında ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmelerini temin ettik. Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz yaşam merkezleri, umut evleri gibi uygulamaları devreye aldık” dedi.

 

Bu süreçte, Türkiye’nin ‘2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’nin hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, Bakanlık olarak yapılan tüm çalışmalarda özellikle engelli ve yaşlı vatandaşların ulaşım ve iletişim ihtiyaçlarını zorluk çekmeden gidermelerini önemsediklerini söyledi. Bu amaçla Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı’nın hazırlık aşamasından başlayarak, uygulanacak eylem adımlarının neredeyse tamamında engelli vatandaşları temsil eden sivil toplum kuruluşlarını da iş birliğine dahil ettiklerini aktaran Karaismailoğlu, eylem planında, ulaşımda erişilebilirlik alanında odaklanılması gereken öncelikli alanları tespit ettiklerini ve çalışmaları bu alanlarda yoğunlaştırdıklarını kaydetti.

 

ULAŞIM VE İLETİŞİM İHTİYAÇLARININ ZORLUK ÇEKMEDEN GİDERİLMESİ TEMEL PRENSİBİMİZ

 

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Altyapıdan araçlara, teknolojiden kurumsal kapasitenin geliştirilmesine, yönetişim yapısının güçlendirilmesinden farkındalığa, düzenleme ve denetlemede ulaşım türleri arası entegrasyonun güçlendirilmesine kadar geniş bir perspektifte ele alan Eylem Planı kapsamında 6 stratejik amaç ve eylemleri gerçekleştirmeye yönelik 90 eylem adımı belirledik. Bu çalışma son derece önemli. Çünkü; ulaşımda erişilebilirlik konusunda yol gösterici, bütünsel, uygulanabilir, etkin bir niteliğe sahip, 2021-2025 yıllarını kapsayan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı, ülkemizde ulaşımda erişilebilirliğin geliştirilmesi konusunda Bakanlığımız tarafından yürütülen en kapsamlı çalışma olma niteliği taşıyor. Bakanlık olarak, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın ulaşım ve iletişim ihtiyaçlarını zorluk çekmeden gidermeleri temel prensibimizdir.”

 

ALO 123 PROJESİ İLE ULAŞIMDA EKSİK VE AKSAK GÖRDÜĞÜNÜZ HUSUSLARI BİZE BİLDİREBİLİRSİNİZ

 

Öncelikle, dijital ortamda ulaşımda erişilebilirlik veri tabanını oluşturmak için analizlerin sürdüğünün altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kullanıcı dostu mobil uygulamalarımızın ilk etabını bu yıl içinde hizmete sunacağız. Projemiz ile birlikte; seyahat planlaması, biletleme, canlı modül destekleme ile hareket kabiliyeti sınırlı bireylerin ulaşım sürecine yönelik ihtiyaçlarını karşılayacak mobil bir uygulamayı hizmete vereceğiz. Eylem planının uygulama süreçlerinde ‘Geri bildirim butonu’ ile vatandaşlarımız gördükleri aksaklıkları anında sisteme girebilecekler. Bu sayede, evrensel tasarım kriterlerine uygun bir u laşım altyapısını hep birlikte oluşturacağız. ALO 123 Projesi ile ulaşımda eksik ve aksak gördüğünüz hususları bize bildirebilirsiniz. Ulaşım ve iletişimde farkındalığın artırılması yönünde eğitim faaliyetlerimizi artıracağız. Hareketleri sınırlı kardeşlerimizin seyahatlerinin, planlanmasından bilet alımına, gar ve istasyonlara ulaşımından, araca binip, rahat ve konforlu seyahat etmelerine ve seyahat sonunda evlerine rahatça dönmelerine yönelik ‘Turuncu Masa Hizmet Noktası’ uygulamaları Yüksek Hızlı Tren garlarında başladı. TCDD Taşımacılık tarafından işletilen trenlerimizde 2021’de 426 bine yakın engelli vatandaşımız seyahat etti. 2022 yılının ilk üç ayında bu rakam şimdiden 200 bine yaklaştı. Tüm vatandaşlarımıza eşit hizmet ilkesinden hareketle, ulaşımda engelleri kaldırmak, yaşam kalitesini artıran bir ulaşım sistemi oluşturmak, erişilebilir ulaşım hizmetlerini yaygınlaştırmak ve ulaşım zincirinin her halkasını güçlendirmek adına çalışmalarımızı artan bir hızla sürdürüyoruz.”

 

ENGELLİ MÜŞTERİLERİMİZİN AYLIKLARINI İSTEDİKLERİ ADRESLERE ULAŞTIRIYORUZ

 

Herkes için engelsiz ulaşım hedefiyle engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak başarılı uygulamaların olduğunu vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Havalimanlarımızın tamamı ‘Erişilebilirlik Belgesi’ alarak büyük bir başarıya imza attılar. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, erişilebilir kamu kurum ve kuruluşları kategorisinde Erişilebilirlik Ödülü aldı. Balıkesir Kocaseyit Havalimanı ise aynı kategoride ikinci oldu. İstanbul Havalimanı’nda, Otizm, Down sendromu, Serebral Palsi, işitme, görme engeli ve hareket kısıtlılığı gibi farklı zorluklar yaşayan vatandaşlarımız için terminal girişinden uçuş kapısına kadar kolaylık sağlayan birçok örnek uygulama düşünüldü, hayata geçirildi. Bu çalışmalarıyla İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından 'Erişilebilir Havalimanı' ödülüne layık görüldü. PTTMatik’lerimizi erişilebilir hale getirdik. Engelli müşterilerimizin aylıklarını istedikleri adreslere ulaştırıyoruz. PTT hizmetlerinden faydalanan işitme ve konuşma engelli müşterilerimizle çağrı merkezleri ve ptt.gov.tr üzerinden online görüntülü görüşme sağlıyoruz. Uydu ve Kablo TV şirketimiz Türksat ‘erişilebilir dijital uygulamalar’ da birincilik ödülü aldı. Kullanıcı sayısı 57 milyonu geçen ‘e-devlet kapısı’ interaktif içerikli ve engelli kullanıcıların hizmetindedir. E-Devlet çağrı merkezinde ‘Devlet’te Engel Yok Projesi’ni başarı bir şekilde yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÇAĞRI MERKEZİ ARAMALARINDA ENGELLİ ABONELERE ÖNCELİK VERİYORUZ

 

Engelli bireylere, harp ve vazife sırasında şehit olanların yakınlarına ve gazilere, elektronik haberleşme hizmetlerinden yüzde 25 oranında ek indirim sağladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “İşitme ve konuşma engelli kardeşlerimize işaret dili bilen arkadaşlarımızla hizmet veriyoruz. Çağrı merkezi aramalarında engelli abonelere öncelik veriyoruz. Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı’mızı tamamladığımızda, hareket kabiliyeti sınırlı kardeşlerimizin seyahatlerinin her noktasında güven ve konforu tam anlamı ile sağlayacağız. Yaşlı ve engelli, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak, hayata katılımlarını teşvik etmek ülkemizin geleceği için son derece kritik önemdedir. Tüm toplumumuzun, farklı ihtiyaçlara sahip tüm vatandaşlarımızın, kendilerine uygun tasarlanmış hizmetlere ve erişilebilirlik olanaklarına sahip olması için canla başla çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

ÜLKEMİZE ULAŞIM VE İLETİŞİMİNDE ÇAĞ ATLATTIK

 

“Bizim yönetim anlayışımızda; cinsiyetine, yaşına, etnik kökenine, engeline bakmadan tüm bireylerin ulaşım ve iletişim imkanlarından eşit ve adil bir şekilde faydalandırma gayreti vardır” diyen Karaismailoğlu, 20 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’ye ulaşım ve iletişiminde çağ atlatırken, Türkiye’yi bölgesindeki tüm ulaşım hatlarında kavşak ve hub merkezi yaptıklarını söyledi.

 

HEDEFİMİZ, TÜRKİYE’NİN KALKINMADA DÜNYA’DA İLK 10 ÜLKE ARASINDA YER ALMASIDIR

 

Türkiye’nin kalkınmada dünyada ilk 10 ülke arasında yer almasını hedeflediklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“‘Gelişmekte olan’ değil, ‘Gelişmiş dünyanın öncü ülkesi’ olmaya kararlıyız. Sizlerin de bugüne dek tanık olduğu gibi devlet aklı, ileri görüşlülüğü ve planlı bir yaklaşımla Türkiye’yi yarınlara eksiksiz olarak hazırlıyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü,1915 Çanakkale Köprüsü, Otoyollar ve YHT Hatları gibi mega ulaşım projelerini başarıyla bitirdik ve hizmete verdik. Halka hizmeti ‘HAK’ka hizmet olarak görüyoruz”

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.