Son 9 Ayda (Mayıs 2023 – Şubat 2024 Arası) Yıllıklandırılmış Dış Ticaret Verilerine İlişkin Basın Açıklaması
banner36
*Dış ticaretteki yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde cari işlemler açığındaki azalma devam etmektedir
 
*2023 yılı Şubat ayında 9 milyar dolar olan cari işlemler açığı, 2024 yılı Şubat ayında %63,9 azalışla 3,3 milyar dolara gerilemiş durumdadır
 
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan 2024 yılı Şubat ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin bir açıklamada bulundu;

Dış ticarette yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde, 2023 yılı Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığı sonraki aylarda toplam 28,3 milyar dolar azalarak 2024 Şubat ayı itibariyle 31,8 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde (Mayıs 2023–Şubat 2024 arası) yıllıklandırılmış dış ticaret açığı ise toplam 29,4 milyar dolar azalarak 92,9 milyar dolara geriledi.

Şubat ayında, ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre % 13,6 oranında artarak 21 milyar 82 milyon dolar, ithalatımız ise % 9,2 oranında azalarak 27 milyar 853 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayında dış ticaret açığımız bir önceki yılın aynı ayına göre % 44,2 oranında düşerek 6 milyar 771 milyon dolar olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise bir önceki yılın aynı ayına göre 15,2 yüzde puan artarak % 75,7 seviyesine yükselmiş bulunmaktadır.
 
2024 yılı Şubat ayına dair rakamları değerlendiren Bakan Bolat; 2024 Şubat ayında, yıllıklandırılmış ihracatımız %1,6 artarak 258,7 milyar dolar ile rekor kırarken, yıllıklandırılmış ithalatımız %5,6 azalarak 351,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yıllıklandırılmış dış ticaret açığı ise %21,1 oranında azalarak 92,9 milyar olarak gerçekleşirken, ihracatın ithalatı karşılama oranı 5,2 yüzde puan artarak %73,6’ya yükselmiş durumdadır. Hizmetler gelirleri, Şubat ayında yıllıklandırılmış bazda 101,1 milyar dolar ile rekorunu yenilerken,  hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 48,2 milyar dolara yükselmiş bulunmaktadır. Dedi.

Ticaret Bakanlığı olarak mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik destekleri ve ithalatı düşürmeye yönelik tedbirlerin uygulamadaki sonuçları ile cari işlemler açığında önemli bir gerileme kaydedilmiş durumdadır.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde geçici dış ticaret istatistiklerine göre, 2024 yılı ilk çeyreğinde (Ocak – Mart 2024) ihracat % 3,6 oranında artış ile 63,7 milyar dolar, ithalat ise % 12,6 oranında düşüş ile 84,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, böylelikle dış ticaret açığı yılın ilk çeyreğinde % 41,2 oranında gerileme ile 20,5 milyar dolara gerilemiştir. Bu verilere göre yıllıklandırılmış cari işlemler açığındaki düşüşün 2024 yılı ilk çeyreği itibarıyla devam etmesi beklenirken, ihracattaki artışlar ve ithalattaki düşüşler neticesinde 2024 yılının ilk çeyreğinde ekonomik büyümeye net ihracatın pozitif katkı sağlaması beklenmektedir.

Ticaret Bakanı Bolat: Dış Ticaret Dengesindeki Olumlu Gelişmeler Makroekonomik İstikrarı Güçlendirmektedir

Dış ticaret dengesindeki olumlu gelişmeler, bir taraftan ekonomik büyümeyi daha dengeli bir yapıya dönüştürmekte diğer taraftan cari işlemler hesabında iyileşme sağlayarak makroekonomik istikrarı güçlendirmektedir. İhracatta artış ve ithalattaki azalış trendinin 2024 yılının geneli itibari ile devam etmesi beklenirken, dış ticaretin cari işlemler dengesine ve ekonomik büyümeye pozitif katkı vermesi öngörülmektedir. Dünya mal ve hizmet ihracatındaki payımızı artırmaya dönük üretici ve ihracatçılarımızla yakın iş birliğimizi kararlılıkla sürdürürken, daha müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.

T.C. TİCARET BAKANLIĞI

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.