'Önceliğimiz Türkiye'nin kendi sanayi devrimini gerçekleştirmesi'
banner36
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu kongrenin İstanbul'un ev sahipliğinde yapılıyor olmasının ayrı bir mutluluk olduğunu söyledi.34. IASP Dünya Bilim Ve Teknoloji Parkları Kongresi'nde konuşan 
İstanbul'un 130 ülkeden daha büyük ekonomisiyle tüm dünya için küresel bir kimliğe sahip olduğuna işaret eden Özlü, Türkiye'nin dış ticaret hacminin yüzde 56'sının, milli gelirin ise yüzde 27'sinin İstanbul kaynaklı olduğunu bildirdi.

Özlü, şöyle konuştu:

"İstanbul aynı zamanda büyük ölçekli projelerle ve yatırımlarla, dünyanın çekim merkezi olma yolundadır. Küresel bir şehir olan İstanbul, teknolojinin de merkez üslerinden biri olma yolundadır. İstanbul, 'bilim merkezi ve teknoloji üssü Türkiye' hedefimizin en önemli halkasıdır. ​İstanbul, özellikle teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda, dünyanın cazibe merkezlerinden biri olma yolundadır. Bu önemli kongrenin İstanbu'da yapılıyor olması, şehrimizin potansiyelinin keşfedilmesi bakımından da çok anlamlıdır.

Türkiye, bilimin, teknolojinin ve sanayinin, kalkınmanın en önemli ve vazgeçilemez üç ayağı olduğu gerçeğiyle hareket etmektedir. Bizler, hükümet ve bakanlık olarak bütün projelerimizin merkezinde bu üç ana unsuru görüyoruz. Bilim, teknoloji ve sanayi, olmazsa olmazımızdır. Türkiye'yi teknoloji üssü yapacak, bilim merkezi konumuna getirecek her türlü yatırıma ve faaliyete destek oluyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Bu yöndeki bütün iş birliği ve ortaklıklara da hazır olduğumuzun bilinmesini isterim. Bizim birinci önceliğimiz, yönümüz ve pusulamız, Türkiye'nin kendi sanayi devrimini gerçekleştirmesidir."

"Teknoloji Geliştirme Bölgeleri çok önemli"
Türkiye'nin kendi sanayi devrimine giden yolda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'ni çok çok önemli bulduklarını ifade eden Özlü, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin kendi hükümetleri döneminde büyük önem kazandığını söyledi. 2002 yılında Türkiye'de sadece 5 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunduğunu hatırlatan Özlü, bugün 54'ü faal, 12'si de yapım aşamasında olmak üzere toplam 66 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunduğu bilgisini paylaştı.


"Beyin göçünü engellemeye kararlıyız"
Bütün bu desteklerle girişimcilerin önünü açmayı hedeflediklerini kaydeden Özlü, araştırmacılara ve akademisyenlere destek vermeyi amaçladıklarını ifade etti. Özlü, bilimle üniversiteyi aynı hedefe yönlendirdiklerini, fakat bunu yaparken bir şart ortaya koyduklarını söyledi. Bu şartın "ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek" olduğunu bildiren Özlü, şunlara dikkati çekti: 

"İleri teknolojiye sahip ürünler üretmek isteyen herkes için kapılarımızı ve kaynaklarımızı sonuna kadar açıyoruz. Teknolojik bilgi üreten, yenilik geliştiren, üründe kaliteyi yükselten, verimliliği artıran, üretim maliyetlerini düşüren, teknolojiyi ticarileştiren bütün fikirleri ve girişimleri desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye, son 15 yılda diğer alanlarda olduğu gibi bilim ve teknolojide de önemli mesafeler kaydetti. Ektiğimiz tohumlar yeşermeye, meyve vermeye başladı. Türkiye, son 15 yılda ortalama yüzde 5,7 büyüdü. Bu büyüme, bundan sonra da istikrarlı bir şekilde devam edecek. Bu büyümede Türk sanayisinin katkısı her geçen gün artıyor. Büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru ilerlerken, iyi yetişmiş insan kaynağımıza sonuna kadar güveniyoruz.

Diğer taraftan belirtmek isterim ki beyin göçünü engellemeye kararlıyız. İyi yetişmiş, vatanına ve milletine bağlı, yüreği ülkesi için çarpan insan kaynağımızın göç etmesine gönlümüz razı değil. Ayrıca, Ar-Ge merkezleri açarak, teknoparklar inşa ederek, bilişim vadileri kurarak, girişimcilerin önündeki engelleri kaldırarak, bilimsel fikirleri teşvik ederek, bilimle sanayiyi buluşturarak beyin göçünü tersine çevireceğiz. Ayrıca, Türk vatandaşı olsun ya da olmasın yurt dışında yaşayan iyi beyinler için Türkiye'de ekosistem oluşturmayı ve bu iyi beyinlerin Türkiye'ye transferi konusunda önemli adımlar atacağız. Ekosistemimizi Ar-Ge ve inovasyonla destekleyeceğiz. Kuracağımız ekosistem ortamında, iyi yetişmiş bilim insanları kendilerine yer bulacaklar."

AA

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.